Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pradžia / Verslas / Minimali alga 2024 metais didės iki ??? eurų
led veidrodziai

Minimali alga 2024 metais didės iki ??? eurų

Pagal Vyriausybės nutarimą, nuo 2024 m. sausio pradžios minimali mėnesinė alga didės 10 procentų arba 84 eurais, pasiekdama 924 eurus (709 eurai į rankas) neatskaičius mokesčių. Taip pat buvo priimtas sprendimas padidinti minimalų valandinį atlygį iki 5,65 euro, palyginti su dabartine 5,14 euro norma, neatskaičius mokesčių. Tai yra 0,51 euro didinimas arba maždaug 10 procentų padidėjimas minimaliame valandiniame atlygyje.

Trišalė taryba, susidedanti iš vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų atstovų, pritarė šiam pasiūlymui gegužės pradžioje. Be to, taryba pasiūlė didinti neapmokestinamą pajamų dydį (NPD) 20 procentų nuo dabartinio lygio, t.y., nuo 625 eurų iki 750 eurų. Dėl šio NPD didinimo galutinį sprendimą turi priimti Seimas. Jei šis sprendimas bus priimtas, nuo kitų metų pradžios minimali mėnesinė alga „į rankas” sieks 709 eurus ir viršys prognozuojamą 2024 m. skurdo rizikos ribą, kuri numatoma siekti apie 672 eurus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministre Monika Navickienė pabrėžė, kad tai yra pirmas kartas per penkerius metus, kai Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų atstovai susitaria dėl minimalios mėnesinės algos didinimo. Tai yra ypač svarbu, atsižvelgiant į ekonominį neapibrėžtumą. Jei Seimas pritars NPD didinimui 20 procentų, minimali mėnesinė alga antrus metus iš eilės viršys 2024 m. skurdo ribą maždaug 37 eurais.

Šiuo metu minimali mėnesinė alga iki mokesčių siekia 840 eurų, o atskaičius mokesčius ji sumažėja iki 633 eurų.

Trišalė taryba taip pat susitarė, kad minimalios mėnesinės algos ir vidutinio darbo užmokesčio santykis neturi būti mažesnis nei 45 procentai ir didesnis nei 50 procentai, ir tai turi atitikti ketvirtadalio didžiausią santykį tarp ES valstybių, turinčių vidutinį darbo užmokestį ir minimalią mėnesinę algą.

Darbo kodeksas nustato, kad minimalią mėnesinę algą galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą.

Gegužės mėnesio „Sodros” duomenimis, per metus sumažėjo daugiau nei pusė žmonių, uždirbančių mažiau nei 840 eurų iki mokesčių (dabartinio MMA lygio). Kovą su šia problema vykdantys asmenys sudaro 9 procentus iš visų apdraustųjų, palyginti su praėjusiais metais, kai jų buvo 22 procentai. Praeitais metais, kai minimali mėnesinė alga siekė 730 eurus, uždirbo 9,9 procentai darbuotojų.

Moksliniai tyrimai rodo, kad minimalios mėnesinės algos didinimas prisideda prie nedarbo mažėjimo, nes aukštesnis atlygis skatina ilgalaikius bedarbius sugrįžti į darbo rinką. Didžiausia nauda nuo aukštesnės minimalios mėnesinės algos gaunama regionuose, kur yra daugiau žmonių, uždirbančių minimalią mėnesinę algą. Platesne informacija galite rasti čia > https://lrv.lt/lt/naujienos/nuo-2024-m-minimalioji-menesine-alga-dides-iki-924-euru

Kodėl gaunų tik minimalią algą? Kaip pasikelti darbo užmokesti?

Yra keletas galimų priežasčių, kodėl gali gauti tik minimalią algą, taip pat keletas būdų, kaip galima pasiekti didesnį darbo užmokestį Lietuvoje:

  1. Nekvalifikuotas darbas: Jei dirbate nekvalifikuotą darbą arba neturite specialių profesinių įgūdžių ar kvalifikacijos, tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl gaunate minimalią algą. Specializuoti darbai dažnai apmokami didesniu užmokesčiu.
  2. Darbo stažas: Darbo stažas ir patirtis gali paveikti jūsų užmokesčio dydį. Paprastai darbuotojai su ilgesniu darbo stažu turi daugiau galimybių gauti didesnį atlyginimą nei naujokai.
  3. Profesionalizmas ir įgūdžiai: Įgūdžiai, kvalifikacija ir profesinių įgūdžių turėjimas gali leisti jums pretenduoti į aukštesnius užmokesčio lygius. Galbūt reikia įgyti papildomų įgūdžių ar kvalifikacijos, kad galėtumėte kvalifikuotiau dirbti ir gauti didesnį atlyginimą.
  4. Darbo rinkos paklausa: Atlyginimą gali paveikti ir tai, kiek yra paklausa jūsų profesijai ar specialybei. Kai kurios sritys gali būti aukščiau vertinamos ir siūlyti didesnį užmokestį nei kitos.

Kaip pasiekti didesnį darbo užmokestį:

  1. Švietimas ir mokymas: Investuokite į savo išsilavinimą ir profesinius įgūdžius. Galbūt galite baigti kursus, gauti aukštesnį laipsnį ar sertifikatą, kuris padės jums kvalifikuotai dirbti ir pretenduoti į aukštesnį atlyginimą.
  2. Darbo stažas: Ilgesnis darbo stažas gali suteikti jums patirties ir reputacijos, kurios reikia gauti aukštesnį užmokestį. Taigi, stenkitės ilgiau dirbti toje pačioje srityje arba toje pačioje įmonėje.
  3. Karjeros plėtra: Kalbėkite su savo viršininku ar personalo vadovu apie galimybes karjeros plėtrai ir atlygio didinimui. Gali būti, kad jums reikia prisiimti daugiau atsakomybės arba pasiekti tam tikrus tikslus, kad gautumėte didesnį atlyginimą.
  4. Ieškokite kitų darbų: Jei jūsų dabartinėje darbo vietoje negalite pasiekti pageidaujamo atlygio lygio, galbūt vertėtų pažvelgti į kitas darbo galimybes ir ieškoti darbų, kurie siūlo geresnį užmokestį.
  5. Derybos: Atlyginimas gali būti derybų klausimas. Pasiruoškite argumentuotai ir motyvuotai deryboms su savo darbdaviu dėl atlyginimo didinimo.

Verta atsiminti, kad užmokestis gali kisti priklausomai nuo įvairių veiksnių, įskaitant ekonominę situaciją ir darbo rinkos sąlygas. Todėl svarbu būti pasiruošusiam prisitaikyti prie kintančių sąlygų ir nuolat siekti savo karjeros tikslų.