Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pradžia / Gamta / Kada kyla saulė?
led veidrodziai

Kada kyla saulė?

Saulė, šviečianti mūsų planetoje, neabejotinai yra esminis energijos šaltinis. Jos pakylimas ryte ir leidimasis vakare suteikia gyvybę žemei, o tai įvyksta skirtingais laikais priklausomai nuo įvairių gamtos veiksnių. Tai, kada saulė kyla ir kada leidžiasi saulė Lietuvoje, taps šio straipsnio tema, kurio metu bus išnagrinėti skirtingi faktoriai, įtakojantys šį natūralų reiškinį.

Pastaba – Laikas gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo konkrečios vietos Lietuvoje.

MėnuoVidutinis Saulės Kilimo Laikas
Sausis08:34
Vasaris07:59
Kovas07:01
Balandis06:42
Gegužė05:39
Birželis04:48
Liepa04:52
Rugpjūtis05:36
Rugsėjis06:34
Spalis07:30
Lapkritis07:31
Gruodis08:28

Kodėl saulė yra svarbi energijos gamybai?

Saulė yra nepakeičiamas energijos šaltinis, kuris gali turėti esminį vaidmenį mūsų energijos ateities formavime. Saulės šviesa ir šiluma jau seniai yra panaudojama kaip alternatyvus energijos šaltinis, nors šiuolaikinės technologijos vis dar turi tobulėti siekiant efektyviau ir plačiau panaudoti šią galią. 2004 m. tik 0,04 % pasaulio elektros energijos buvo pagaminta iš Saulės energijos, tačiau šis skaičius gali sparčiai didėti ateityje.

Lietuvoje saulės spindulinės energijos kiekis gali labai skirtis, nuo 926 kWh (Biržuose) iki 1042 kWh (Nidoje) per metus, priklausomai nuo regiono. Tai rodo, kad net ir šiaurinėse vietovėse yra neabejotinai verta nagrinėti galimybes efektyviai panaudoti saulės energiją.

Saulės energija yra verčiama elektros energija naudojant specialias priemones, tokias kaip Saulės baterijos arba fotovoltinės ląstelės. Tai suteikia galimybę konvertuoti saulės spindulius į naudingą elektros energiją.

Saulė yra galingiausias atsinaujinančiosios energijos šaltinis Žemėje. Teorinių skaičiavimų pagalba nustatyta, kad metinis pasaulio saulės energijos potencialas siekia 900 000 000 TWh, būdamas apie 60 kartų didesnis už vėjo energijos potencialą, 2200 kartų didesnis už geoterminės energijos potencialą, 4500 kartų didesnis už biomasės ir net 36 000 kartų didesnis už hidroenergijos potencialą. Nepaisant tokių įspūdingų skaičių, saulės energija kol kas nėra pilnai išnaudojama elektros ir šilumos gamybai. Tai susiję su tuo, kad saulės energija yra išsisklaidžiusi, silpnai koncentruota ir jos parametrai priklauso nuo paros ir metų laiko, kas daro ją stochastiškai kintančia. Tačiau nuolatos tobulėjančios technologijos ir didėjantis susidomėjimas saulės energija leidžia tikėtis, kad ateityje ji taps svarbiu energijos gamybos šaltiniu.