Įvedant vasaros laiką laikrodžiai Lietuvoje persukami viena valanda į priekį 3 val. nakties paskutinį kovo sekmadienį. Laikas atsukamas atgal paskutinį spalio sekmadienį, kuomet grįžtama prie žiemos laiko.
Pirminė vasaros laiko įvedimo paskirtis – efektyviau išnaudoti dienos šviesą. Vasaros laikas naudojamas visose Europos valstybėse (išskyrus Islandiją, Rusiją, Baltarusiją).
Vasaros laikas naudojamas daugelyje JAV ir Meksikos valstijų, beveik visoje Kanadoje, Australijoje, kitose šalyse. Persukimo laikas įvairus, bet dažniausiai Šiaurės pusrutulyje laikas pastumiamas pirmyn 2:00 valandą nakties paskutinį kovo sekmadienį, o atsukamas atgal paskutinį spalio sekmadienį, Pietų pusrutulyje – atvirkščiai.
Kada buvo pradėta persukinėti laikrodžius?
Laikrodžių persukinėjimas prasidėjo XX amžiaus pradžioje kaip būdas racionaliau naudoti dienos šviesą ir taupyti energiją. Pirmą kartą vasaros laiką oficialiai įvedė Vokietija ir Didžioji Britanija per Pirmąjį pasaulinį karą. Tai įvyko 1916 metais.
Pirmoji JAV valstija, kuri pradėjo naudoti vasaros laiką, buvo Niujorkas 1918 metais. Tačiau vasaros laikas buvo panaikintas po kelerių metų ir vėl įvestas tik Antrojo pasaulinio karo metu. Po karo, daugelis šalių tęsė praktiką įvesti vasaros laiką tam, kad padidintų energijos taupymą ir geriau atitiktų dienos šviesos ciklą vasaros metu.
Šiuo metu vasaros laikas yra praktikuojamas daugelyje šalių visame pasaulyje, nors jo įvedimo ir panaikinimo datos gali skirtis tarp skirtingų šalių ir regionų.
Ar telefonai automatiškai reguliuoją laiką?
Dauguma šiuolaikinių mobiliojo ryšio telefonų automatiškai reguliuoja laiką. Ši funkcija vadinama „automatinės laiko sinchronizacijos” arba „automatinės laiko reguliavimo” funkcija. Šios funkcijos veikia dviem pagrindiniais būdais:
- Naudodamos mobiliųjų tinklų informaciją: Dauguma telefonų yra sugebėtį sinchronizuoti laiką su mobiliųjų tinklų operatoriais. Kai telefonas prisijungia prie mobiliųjų tinklų, jis gauna laiko informaciją iš operatorių ir automatiškai atnaujina savo laikrodį. Tai reiškia, kad jūsų telefono laikas bus nuolat tikslus, net jei keičiate laiko juostą arba perėjate per vasaros ir žiemos laiko persukimus.
- Naudodamos GPS: Kai telefonas turi įjungtą GPS (Global Positioning System), jis gali gauti laiko informaciją iš GPS palydovų. Tai taip pat padeda išlaikyti tikslų laiką, ypač jei naudojate GPS funkcijas, pvz., navigaciją arba vietos nustatymą.
Dėl šių funkcijų dauguma šiuolaikinių telefonų be jūsų intervencijos automatiškai reguliuoja laiką, todėl jums nereikės rankiniu būdu keisti telefono laiko per vasaros ir žiemos laiko persukimus arba keičiant laiko juostą kelionės metu.
Kada daugiau pamiegosime?
Laiko pasikeitimas per vasaros laiką (kai valandą persukame į priekį) paprastai reiškia, kad žmonės pamiegos trumpiau, nes šviesos atsiranda anksčiau ryte ir naktis sutrumpėją 1 valandą. Tai taip pat gali turėti įtakos žmonių miego ritmui ir jų organizmo vidaus laikrodiui.
Kitaip tariant, kai įvedamas vasaros laikas, mes dažniausiai pamiegame trumpiau, nes mes „prarasime” valandą miego. Kai vasaros laikas atšaukiamas ir mes grįžtame prie žiemos laiko, mes turime galimybę pamiegoti ilgiau, nes valanda pridedama prie mūsų miego laiko.
Tačiau ši įtaka miegui gali skirtis kiekvienam žmogui. Kai kurie žmonės gali nepajusti didelės įtakos savo miegui per vasaros laiką, o kiti gali patirti didesnį poveikį miego trukmei ir kokybei. Svarbu prisitaikyti prie šių laiko pokyčių ir stengtis palaikyti sveiką miego rutiną, kad išvengtumėte miego problemų.