Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pradžia / Sveikata / Svorio metimo strategijos: Kaip numesti svorį sveikai ir veiksmingai
led veidrodziai

Svorio metimo strategijos: Kaip numesti svorį sveikai ir veiksmingai

Pavargote nuo begalės dietų, kurios leidžia numesti svorio tik tam, kad sugrįžtumėte prie savo mėgstamo maisto ir pamatytumėte, kaip kilogramai greitai grįžta? Nepasiduokite nevilties jausmui, nes yra būdas numesti svorio efektyviai ir svarbiausia – ilgalaikiai, be ‘jojo’ efekto.

Dietos gali būti nesąmonė, o jojo efektas tik patvirtina šią tiesą. Dažniausiai laikantis dietų numetame ne riebalus, o vandenį ir glikogeną. Tačiau tikras svaro sumažėjimas reikalauja ilgalaikio kalorijų deficito ir gyvenimo būdo pokyčių, o ne trumpalaikio bado.

Nustokite kentėti nuo kalorijų deficitų, kurie sukelia nepageidaujamą fiziologinį stresą jūsų organizmui. Kai pradedate valgyti daugiau, grįžtate į kalorijų perteklį, o svoris pradeda augti dar greičiau nei prieš tai. Tai yra jojo efekto pradžia.

Kas yra ‘jojo efektas’?

Jojo efektas yra terminas, naudojamas apibūdinti padėtį, kai žmogus, bandydamas numesti svorį, sėkmingai sumažina savo kūno masę tam tikru laikotarpiu, tačiau po to, kai grįžta prie įprasto mitybos režimo arba nutraukia dietą, svoris greitai sugrįžta ar net padidėja, dažnai viršijant pradinį svorį. Jojo efektas gali pasireikšti, kai organizmas bando atkurti savo ankstesnę svorio pusiausvyrą po svorio metimo pastangų.

Šis efektas būna labai paplitęs tarp žmonių, kurie pasirenka labai griežtas ir neilgai išlaikomas dietas, kurios sukelia staigius kalorijų trūkumus organizme. Kai žmogus pradeda vėl valgyti įprastą kiekį maisto, organizmas, pasimokęs taupyti energiją, pradeda ją saugoti, dažnai nesulaikomas svorio praradimo metu prarastas riebalų kiekis.

Jojo efektas dažnai gali sukelti didelį nuoskaudą ir pasimetimą tiems, kurie stengiasi numesti svorį. Siekiant išvengti jojo efekto, daugelis specialistų rekomenduoja palaipsniui keisti mitybos įpročius, pabrėžiant sveikus ir ilgalaikius pokyčius, o ne staigius ir laikinus svorio metimo metodus. Taip pat fizinis aktyvumas, reguliarus valgymas ir tinkama mityba gali padėti išvengti šio efekto.

Kaip numesti svorio sėkmingai?

svarmenis

Norint sėkmingai numesti svorį ir išlaikyti ilgalaikius rezultatus, svarbu laikytis sveikų ir tvaraus svorio metimo principų. Štai keletas patarimų:

  1. Sukurkite kalorijų deficitą: Numesti svorio pagrindinis principas yra suvartoti mažiau kalorijų nei sudeginate. Tačiau svarbu nepernelyg sumažinti kalorijų kiekį, nes per griežtos dietos gali būti nesveikos ir neilgalaikės.
  2. Valgykite subalansuotą mitybą: Mitybos planas turėtų apimti įvairius maisto produktus, įskaitant vaisius, daržoves, liesą mėsą, žuvį, ankštinius ir pilnus grūdus. Stenkitės išvengti perdirbtų maisto produktų, per daug riebaus ir per daug saldaus maisto.
  3. Vartokite pakankamai baltymų: Baltymai padeda pasotinti, ilgiau išlaikyti sotumo jausmą ir išlaikyti raumenų masę. Įtraukite į savo mitybą mėsą, žuvį, pieno produktus, kiaušinius ir ankštinius.
  4. Išvengkite greitųjų svorio metimo būdų: Greitas svorio kritimas dažnai būna neilgalaikis ir gali pakenkti jūsų sveikatai. Stenkitės numesti svorio palaipsniui ir tvariai.
  5. Stenkitės būti aktyvūs: Fizinis aktyvumas yra svarbus norint sudeginti daugiau kalorijų ir pagerinti bendrą savijautą. Rinkitės pratimus, kuriuos mėgstate, ir juos įtraukite į savo kasdienį gyvenimą.
  6. Planuokite valgius ir užkandžius: Planuojant maistą, lengviau išlikti atsakingam už savo mitybą. Valgykite reguliariai, kad išvengtumėte pernelyg didelio alkio.
  7. Stenkitės išvengti emocinio valgymo: Daugelis žmonių valgo ne tik dėl fizinio alkio, bet ir dėl emocijų. Mokėkite atpažinti savo valgymo motyvus ir bandykite rasti kitus būdus suvaldyti stresą ir emocinį diskomfortą.
  8. Laikykite mitybos dienoraštį: Užrašyti, ką valgote, gali padėti jums suprasti, kiek kalorijų suvartojate ir kokia yra jūsų mitybos įpročių struktūra.
  9. Tvaraus svorio metimo tikslas: Mums svarbu ne tik numesti svorį, bet ir jį išlaikyti ilgalaikėje perspektyvoje. Stenkitės kurti tvarius mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius, kurie tampa jūsų gyvenimo dalimi.
  10. Konsultuokitės su specialistu: Jei esate nesaugus dėl savo mitybos ar fizinio aktyvumo plano, geriausia konsultuotis su dietologu ar treneriu, kurie gali padėti jums pasirinkti tinkamą ir saugų kelius siekiant numesti svorio.

Numesti svorio ir išlaikyti rezultatus gali būti iššūkis, bet su sveiku požiūriu, kantrybe ir atsakingais sprendimais tai yra įmanoma. Svarbiausia yra ne tik numesti svorį, bet ir išmokti ilgalaikės svorio kontrolės, kurios pagrindas yra sveika ir subalansuota mityba bei fizinis aktyvumas.

Sotumo indeksas

Sotumo indeksas yra svarbus įrankis, kuris padeda įvertinti, kaip konkretūs maisto produktai įtakoja sotumo jausmą ir alkio valandų skaičių. Pasirinkdami maisto produktus su aukštu sotumo indeksu, galite jaustis sotesni ir mažiau valgyti, kas gali padėti išlaikyti kalorijų deficitą svorio metimo procese.

Sotumo indekso principas yra toks, kad kuo didesnis indeksas, tuo ilgiau jausitės sotumo jausmą po valgymo. Todėl, kaip minėjote, daug daržovių, vaisių ir viso grūdo produktų turi aukštą sotumo indeksą, o tai reiškia, kad jie yra puikūs pasirinkimai norint pasotinti mitybą.

Siekiant pasotinti mitybą naudodamiesi sotumo indeksu, galite įtraukti šiuos produktus į savo mitybą. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad maisto produktų derinys taip pat yra svarbus. Štai keletas būdų, kaip tai įgyvendinti:

  1. Pusryčiams pasirinkite vaisius arba kruopus, tokius kaip avižos ar grikiai, kurie turi aukštą sotumo indeksą.
  2. Pietums ar vakarienei valgykite daug daržovių, įskaitant tąs, kurios turi aukštą sotumo indeksą, bulves, ruduosius ryžius, viso grūdo makaronus ir duoną.
  3. Užkandžiui ar lengvam valgiui pasirinkite vaisius ar daržoves su aukštu sotumo indeksu.
  4. Atminkite, kad derinant maisto produktus su aukštu sotumo indeksu su baltymais, galite pasiekti ilgesnį sotumo jausmą.

Aukšto sotumo indekso (GI) produktai yra tie, kurie lėtai įsisavinami organizmo, o tai padeda ilgiau jaučiamas sotumas ir stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje. Štai keletas aukšto GI produktų:

  1. Viso grūdo javai: Pavyzdžiui, avižos, kviečiai ir pilno grūdo ryžiai turi mažesnį GI nei baltas ryžiai ar baltas duona.
  2. Daržovės: Dauguma nešviežių daržovių turi mažą GI. Tai įskaitant brokolius, morkas, pomidorus ir agurkus.
  3. Pupelės ir lęšiai: Pupelės ir lęšiai yra puikus baltymų šaltinis ir turi mažą GI.
  4. Riešutai ir sėklos: Riešutai, pvz., migdolai, graikiniai riešutai ir sėklos, turi mažą GI ir suteikia jums sveikų riebalų.
  5. Mažai rafinuotas cukrus: Medus ir javų sirupai yra pavyzdžiai mažai rafinuoto cukraus su aukštu GI.
  6. Neriebūs pieno produktai: Tokiems produktams kaip natūralus jogurtas, pienas ir varškė yra mažas GI.
  7. Avokadai: Avokadai yra sveiki vaisiai su mažu GI.
  8. Šviežios uogos: Pavyzdžiui, braškės, mėlynės ir avietės yra uogos su mažu GI.
  9. Kviečių makaronai: Kviečių makaronai turi mažą GI ir yra gera alternatyva baltiems makaronams.
  10. Žuvis: Dauguma žuvies rūšių turi mažą GI ir yra puikus baltymų šaltinis.

Verta paminėti, kad GI nėra vienintelis rodiklis, kuris lemia maisto sveikumą. Taip pat svarbu žinoti apie glikeminį krūvį (GL), kuris atsižvelgia į porcijos dydį. Sveika mityba apima įvairų maisto derinį, įskaitant vaisius, daržoves, baltymus ir sveikus riebalus.

Tačiau svarbu prisiminti, kad sotumo indeksas yra tik vienas iš daugelio veiksnių, įtakojančių mitybos sėkmę. Taip pat svarbu laikytis subalansuoto mitybos plano ir įtraukti visus reikiamus maistinius komponentus. Idealus mitybos planas turėtų būti sudarytas iš įvairių maisto produktų, kad organizmas gautų visus reikalingus maistinius medžiagas. Taip pat stenkitės įtraukti į savo gyvenimą sveiką fizinio aktyvumo lygį, kad padėtumėte išlaikyti sveiką svorį ir gerą savijautą.

Nebijokite gerųjų riebalų

Riebalai yra svarbus maisto komponentas, ir juos galima ir reikia įtraukti į mitybą net metant svorį. Svarbu atskirti „geruosius” riebalus nuo kenksmingų riebalų. „Gerieji” riebalai, tokiuose produktuose kaip riešutai, alyvuogių aliejus, avokadai ir kiti nerafinuoti aliejai, yra naudingi organizmui ir gali padėti jausitės sotesniems ilgesnį laiką.

Kaip minėjote, nors riebalai yra labiai kaloringi, tai nereiškia, kad jie tiesiogiai prisideda prie svorio padidėjimo. Svarbiausia, kurie maisto produktai sudaro kalorijų deficitą, o tai yra būtina svorio metimo sąlyga. Didesnis riebalų kiekis mityboje gali prisidėti prie sotumo jausmo ir užlaikyti maistą skrandyje ilgesnį laiką, todėl jausitės sotesni ir valgysite mažiau.

Siekiant pasinaudoti „geraisiais” riebalais mityboje, galite įtraukti produktus, kurie juos turi, į savo valgiaraštį. Pavyzdžiui:

  1. Salotas gali būti paskanintos alyvuogių aliejumi. Tai ne tik prideda skonio, bet ir padeda jums jaustis sotesniems po valgio.
  2. Duoną galite valgyti su avokado užtepėle. Avokadas yra puikus šaltinis sveikųjų riebalų ir taip pat suteikia skonį ir sotumo jausmą.
  3. Užkandžiams galite pasirinkti riešutus, juodąjį šokoladą ar kitus produktus, turinčius „gerųjų” riebalų, kad pasitenkintumėte savo alkį tarp pagrindinių valgių.

Tačiau būtina atkreipti dėmesį į riebalų kiekį, kadangi jie yra kaloringi, todėl svarbu juos vartoti saikingai ir neviršyti savo dienos kalorijų normos. Taip pat svarbu rinktis sveikus riebalus, o ne kenksmingus trans-riebalus arba sočiuosius riebalus.

Riebalai yra būtinas maisto komponentas, kurį organizmas naudoja energijos tiekimui ir kitoms funkcijoms, todėl juos galima ir reikia įtraukti į sveiką mitybą, net metant svorį.

Soti ir sveika mitybą

soti mityba

Puikai suformuluotas planas pasotinti mitybą ir tuo pačiu numesti svorį, vadovaujantis sotumo principais. Pateikti patarimai, kaip suderinti baltymus, sotumo indekso aukštus angliavandenius ir geruosius riebalus yra labai vertingi. Daržovių ir vaisių įtraukimas į kiekvieną valgį taip pat yra svarbus sveikos mitybos aspektas. Tai ne tik prisideda prie sotumo jausmo, bet ir užtikrina, kad organizmas gauna pakankamai skaidulų, vitaminų ir mineralų.

Praktikuodami šiuos sotumo principus, galite kurti maistą, kuris ne tik pagelbės jums numesti svorio, bet ir palaikyti sveiką gyvenimo būdą. Svarbu tiksliai laikytis kalorijų normos, kad galėtumėte pasiekti savo svorio metimo tikslus. Sėkmės jums kelyje į sveikesnį ir aktyvesnį gyvenimą!

Aplinkos veiksniai svorio metimui

Mūsų mityba nėra tiesiogiai priklausoma nuo aplinkos, kaip tai pasakytume sotumo principų atveju. Tačiau, reikia suprasti, kad mūsų aplinkoje prieinami maisto produktai gali turėti įtakos mūsų kalorijų suvartojimui.

Mokslininkai pabrėžia, kad net turint gerą valios jėgą, jei esame nuolat supami neįvairiais nesveikais maisto produktais, galiausiai pasiduodame šiems vilionėms ir užmirštame apie sveiką mitybą. Tai yra svarbus aspektas mūsų mitybos įpročių formavime.

Pavyzdžiui, viename tyrime buvo palyginti kukurūzų traškučiai su obuoliais. Tyrimo dalyviai buvo palikti kambariuose su dubenėliais, kuriuose buvo šie užkandžiai. Buvo pastebėta, kad žmonės buvo linkę suvalgyti daugiau to maisto, kuris jiems buvo arčiau, nepaisant to, kad kukurūzų traškučiai buvo skanesnis pasirinkimas.

Taigi sumažinus kontaktą su nesveiku maistu, galime sumažinti suvartojamas kalorijas. Kaip tai pasiekti?

  1. Namuose laikyti daugiausia maistingą maistą ir stengtis turėti mažai arba išvis neturėti nemaistingo maisto, kad jį būtų sunkiau pasiekti.
  2. Išvengti trigerinančių maisto produktų, kurie gali sukelti valgymo potraukį.
  3. Valgyti iš mažesnių indų, kad sumažintume valgomo maisto kiekį.
  4. Atsargiai užkandžiauti, nevalgyti iš pakuotės ir laikyti užkandžius uždarose vietose.
  5. Valgyti ne dažniau nei kartą per dieną, o stambesnius patiekalus gali padėti jaustis sotesnius.
  6. Planuoti valgius iš anksto, kad sumažintume sprendimų priėmimo streso.
  7. Nevalgyti prie televizoriaus ar kompiuterio, nes tai gali skatinti didesnį maisto suvartojimą.
  8. Dažniau rinktis namuose pagamintą maistą, nes restoranuose dažnai paslėptos kalorijos.
  9. Pasiruošti kuo daugiau maisto iš anksto, kad išvengtume greito maisto pasiruošimo.
  10. Vengti kaloringų gėrimų ir riboti alkoholio vartojimą.
  11. Turėti tikslų pirkinių sąrašą ir neeiti į parduotuvę alkio būsenoje.

Pritaikius šiuos principus ir sumažinus aplinkos įtaką, galima suvartoti mažiau kalorijų ir pasiekti kalorijų deficitą, padedantį numesti svorio. Svarbiausia yra sveikai valgyti ir prisiminti apie savo mitybos tikslus.

Kaip greitai ir efektyviai numesti svorio?

Nepaisant žavingų antraščių, tokių kaip:

„Kaip numesti svorio per savaitę.”
„Per dvi savaites – minus 5 kg.”
„Atsikratyk 10 kg per mėnesį!”

Reikia suprasti, kad greitai mėgindami numesti svorį susidursime su keliomis ankščiau išvardytomis problemomis, tokiomis kaip sulėtėjęs metabolizmas, hormoniniai sutrikimai ir kitais nepageidaujamais efektais.

Be to, laikantis griežto kalorijų deficito, greitai pasiektas svorio kritimas dažnai grįžta (jo-jo efektas) ir galų gale praleisime daugiau raumenų mases, kurie gali lemti prastesnį fizinį išvaizdą.

Todėl siekiant numesti svorį greitai, bet be didesnių šalutinių poveikių, svarbu pasirinkti vidutinį tempą:

Mesti apie 0,5–1 kg svorio per savaitę.

Kiek kilogramų norite mesti, priklauso nuo jūsų pradinio antsvorio (daugiau riebalų reikia numesti, tuo greičiau galite tai padaryti).

Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie stambėja, pradžioje greitai mesti svorį, ilgalaikėje perspektyvoje turi didesnę tikimybę priaugti svorio, palyginti su tais, kurie pradeda svorio metimą lėčiau.

Dėl šios priežasties, norint numesti daugiau nei 15 kilogramų, gali būti naudinga išsikelti tikslą mesti apie 1 kg per savaitę.

Tie, kurie siekia numesti mažiau nei 15 kg, gali rinktis žemesnę ribą šiame intervale (apie 0,5 kg per savaitę), kad išvengtų per stiprių šalutinių efektų.

Ir tai galite pasiekti be jokio pernelyg didelio vargo.

Be to, pirmosiomis savaitėmis galite numesti daugiau nei vieną kilogramą svorio dėl vandens praradimo, atsirandančio sumažinus angliavandenius ir druską, kaip jau buvo minėta.

Sekite savo rezultatus

svorio sekimas

Kai nustatome, kiek svorio turėtume numesti per savaitę, belieka pradėti sekti savo pažangą.

Yra kelios metodikos, kaip tai daryti, tačiau paprasčiausias (ir vis tiek gana tikslus) būdas tai daryti yra tiesiog svertis.

Beveik kiekvieną dieną!?

Aš suprantu, kad tai gali skambėti intensyviai, tačiau daugelis žmonių sveriasi neteisingai. Jie svėrimą atlieka tik kartą per savaitę ar net rečiau, o gavę neigiamus rezultatus, dažnai gali nusivilti ir nustoti stengtis, kai iš tikrųjų neturėtų.

Rezultatai svarstyklėse gali svyruoti dėl įvairių priežasčių:

Galbūt pastarosiomis dienomis suvartojome daugiau maisto nei įprastai ir mūsų organizmas dar nespėjo pilnai suvirškinti. Galbūt pastarosiomis dienomis suvartojome daugiau druskos nei įprastai ir tai gali sukelti papildomą skysčių susilaikymą organizme. Galbūt pastarosiomis dienomis suvartojome didesnį angliavandenių kiekį nei įprastai, kas taip pat gali prisidėti prie laikino svorio padidėjimo. Galbūt pastarosiomis dienomis gėrėme daugiau ar mažiau vandens nei įprastai. Galbūt buvome linkę valgyti daugiau riebaus arba druskinto maisto, o tai taip pat gali turėti įtakos svoriui. Galbūt patyrėme streso situacijų, dėl kurių mūsų organizmas susilaiko skystį. Moterims mėnesinių metu svoris gali stipriai svyruoti, todėl šioje laikotarpyje gali būti sunku tiksliai matuoti pažangą.

Dėl šios priežasties yra svarbu svertis beveik kiekvieną dieną ir skaičiuoti savaitės vidurkį.

Tarkime, jūsų dabartinis svoris yra 75 kg. Kitą savaitę sversimės kiekvieną dieną ir apskaičiuosime savaitės vidurkį:

Pirmadienis: 64,8 kg

Antradienis: 64,3 kg

Trečiadienis: 64,4 kg

Ketvirtadienis: 64,8 kg

Penktadienis: 64,5 kg

Šeštadienis: 64,4 kg

Sekmadienis: 64,2 kg

Savaitės vidurkis: 64,5 kg

Kaip matote, jūsų svoris kiekvieną dieną kito (kai kuriais atvejais net šiek tiek padidėjo), tačiau apskaičiavus savaitės vidurkį, matome, kad svoris sumažėjo 0,5 kg (75,0 kg – 74,5 kg = 0,5 kg).

Tai puiku! Šį procesą kartojame kiekvieną savaitę.

Kelios pastabos:

Svarbu svertis ryte, tuščiu skrandžiu, prieš valgį ar gėrimą, nes tai padeda gauti tikslius rezultatus, nepanaudojant drabužių ir kitų priemonių. Moterims mėnesinių metu svoris gali stipriai svyruoti, todėl tuo metu galite ignoruoti svorio pokyčius, nes jie gali būti labai laikini. Nereikia daryti jokių staigų pokyčių mityboje ar kitose treniruotėse dėl šio laikotarpio. Svarbu prisiminti, kad nėra būdo numesti svorio tik vienoje konkrečioje kūno vietoje. Organizmas gali deginti riebalus iš įvairių vietų, o tai priklauso nuo jūsų genetikos ir kitių veiksnių. Taip pat rekomenduojama išmatuoti savo kūno matavimus ir periodiškai fotografuoti save iš priekio ir šonu, kad galėtumėte sekti pažangą per mėnesius. Tai padės jums geriau įvertinti pasikeitimus jūsų kūne.