Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pradžia / Kiti / Kada sukamas laikas? Vasaros ir žiemos laikas
led veidrodziai

Kada sukamas laikas? Vasaros ir žiemos laikas

Laikas, kada vyksta laikrodžių perstatymas iš vasaros laiko į žiemos laiką ir atvirkščiai, gali skirtis priklausomai nuo regiono ir šalies. Daugelyje šalių Europoje ir šioje dalyje pasaulio, vasaros laikas prasideda paskutinį kovo sekmadienį ir baigiasi paskutinį spalio sekmadienį.

Taigi, įprastai vasaros laikas prasideda kovo paskutinį sekmadienį ir baigiasi spalio paskutinį sekmadienį. Per šį laikotarpį žmonės daugelyje šalių perkelia laikrodžius vieną valandą pirmadienį naktį, taip atidėdami šviesos pradžią rytuose ir ilgindami dienos šviesą vakare.

2023 metai

Kovo 26 dieną 3:00 val. nakties reikės persukti laiką viena valanda į priekį. Spalio 29 dieną 4:00 val. nakties persuksime laiką viena valanda atgal.

2024 metai

Kovo 31 dieną 3:00 val. nakties reikės persukti laiką viena valanda į priekį. Spalio 27 dieną 4:00 val. nakties persuksime laiką viena valanda atgal.

2025 metai

Kovo 30 dieną 3:00 val. nakties reikės persukti laiką viena valanda į priekį. Spalio 26 dieną 4:00 val. nakties persuksime laiką viena valanda atgal.

Vasaros laiko laikrodžio persukimas

Vasaros laiko laikrodžio persukimas įvyksta kovo mėnesį daugumoje šalių, kurios praktikuoja šį procesą. Tai vyksta siekiant pailginti dienos šviesą vakare ir taupyti energiją. Čia pateikiama bendra informacija apie tai, kaip vyksta vasaros laiko laikrodžio persukimas:

  1. Kada vyksta persukimas:
    • Pirmadienio naktį: Daugumoje šalių laikrodis persukamas pirmadienio naktį, kai pasikeičia nuo žiemos laiko į vasaros laiką. Tai dažniausiai vyksta kovo paskutinį sekmadienį (bet kartais ir antradienį) vidurnaktį.
    • Sekmadienio naktį: Priešingu atveju, persukimas atgal į žiemos laiką vyksta sekmadienio naktį. Tai dažniausiai būna spalio paskutinį sekmadienį (kartais ir lapkričio pirmadienį) vidurnaktį.
  1. Kaip vyksta persukimas:
    • Pereinama į vasaros laiką: Vidurnaktį laikrodis persukamas į priekį viena valanda. Tai reiškia, kad 2 valandos tampa 3 valandomis. Šis papildomas valandų skaičius leidžia ilgiau mėgautis dienos šviesa vakare.
    • Pereinama į žiemos laiką: Vidurnaktį laikrodis persukamas atgal vieną valandą. Taigi, jei yra 3 valandos, jos tampa 2 valandomis. Tai grąžina standartinį laiko rodiklį.

Reikia pažymėti, kad ne visos šalys ar regionai praktikuoja laikrodžių persukimus, o kai kurios šalys gali panaikinti šią praktiką. Tai gali kisti pagal šalis ir jų politiką dėl vasaros laiko. Todėl visada geriausia patikrinti aktualią informaciją apie laikrodžių perstatą šalyje, kurioje esate arba į kurią ketinate keliauti.

Žiemos laiko laikrodžio persukimas

Žiemos laiko laikrodžio persukimas įvyksta rudenį, daugumoje šalių, kurios praktikuoja šį procesą. Šis persukimas skirtas atstatyti standartinį laiką ir paprastai vyksta spalio mėnesį. Čia pateikiama bendra informacija apie tai, kaip vyksta žiemos laiko laikrodžio persukimas:

  1. Kada vyksta persukimas:
    • Sekmadienio naktį: Daugumoje šalių, laikrodis persukamas atgal vieną valandą sekmadienio naktį. Tai įvyksta spalio paskutinį sekmadienį (kartais ir lapkričio pirmadienį) vidurnaktį.
  2. Kaip vyksta persukimas:
    • Pereinama į žiemos laiką: Vidurnaktį laikrodis persukamas atgal vieną valandą. Pavyzdžiui, jei yra 3 valandos, jos tampa 2 valandomis. Tai grąžina standartinį laiko rodiklį.

Šis procesas vyksta tam, kad dienos šviesa pradėtų ilgiau trukti ryte ir trumpiau vakare, taip prisitaikant prie žiemos sąlygų ir, teoriškai, taupant energiją.

Svarbu pažymėti, kad ne visos šalys ar regionai praktikuoja laikrodžių persukimus, o kai kurios šalys gali priimti sprendimą netaikyti šios praktikos. Taigi, geriausia visada patikrinti aktualią informaciją apie laikrodžių perstatą šalyje, kurioje esate arba į kurią ketinate keliauti.

Kodėl sukame laikrodžius pirmyn ir atgal?

Laikrodžių sukimas yra susijęs su noru efektyviau panaudoti dienos šviesą ir siekiu taupyti energiją. Pagrindinės priežastys, kodėl daugelyje šalių vykdomas laikrodžių sukimas, apima:

  1. Diemos šviesos pailginimas: Perėjimas į vasaros laiką, kai laikrodis persukamas į priekį vieną valandą, suteikia papildomą dienos šviesos laiką vakare. Tai suteikia galimybę žmonėms ilgiau mėgautis dienos šviesa ir sumažina poreikį naudoti dirbtinį apšvietimą vakarais.
  2. Energetikos taupymas: Tiesioginė šios praktikos pasekmė yra energijos taupymas. Ilgesnis dienos šviesos laikas reiškia, kad žmonės mažiau naudoja elektros energiją apšvietimui ir kitoms buitinių prietaisų reikmėms vakare.
  3. Sinchronizacija su gamtos ciklais: Laikrodžių persukimas padeda suderinti žmonių aktyvumo laikus su gamtos ciklais. Ilgesnis dienos šviesos laikas paskatina aktyvumą ir gali teigiamai paveikti žmonių nuotaiką ir produktyvumą.
  4. Tarptautinė sinchronizacija: Daugelis šalių naudoja laikrodžių persukimus siekdamos išlaikyti sinchronizaciją su kaimyninėmis ar tarptautinėmis teritorijomis. Tai gali pagerinti transporto, komunikacijos ir verslo efektyvumą.

Tačiau verta pažymėti, kad pastaruoju metu yra vis daugiau diskusijų dėl laikrodžių persukimų privalumų ir trūkumų. Kai kurios šalys yra nutarusios atsisakyti šios praktikos, nes jos nesuteikia tokio didelio naudos, kaip tikimasi, arba gali sukelti neigiamų poveikių žmonių sveikatai.

Naujos technologijos persuka laikrodžius už mus automatiškai

Šiuolaikinės technologijos ir dauguma elektroninių laikrodžių gali persukti laikrodį automatiškai, tai reiškia, kad vartotojui nereikia rankiniu būdu keisti laiko nustatymų per įvairius metų laikotarpius.

Kai kurie modernūs laikrodžiai turi funkciją, kuri automatiškai atnaujina laiko nustatymus pagal regiono ar šalies laikrodį per žiemos ir vasaros laikotarpius. Ši funkcija dažnai vadinama „automatinis laikrodžio persukimas” arba „automatinis laikrodžio laiko nustatymas”.

Automatinis laikrodžio persukimas paprastai vyksta pagal iš anksto nustatytą laikotarpį, nes tai yra laikrodžio gaminimo metu įdiegta funkcija. Daugelis šiuolaikinių laikrodžių gali gauti laiko informaciją iš radijo signalų, GPS arba kitų tinklų, todėl jos gali būti tiksliai sinchronizuotos su pasaulio laiku.

Tai palengvina gyvenimą vartotojams, nes jie neprivalo rankiniu būdu keisti laiko nustatymų per laiko perstato laikotarpius. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad ne visi laikrodžiai turi šią funkciją, ir tai priklauso nuo laikrodžio tipo ir gamintojo. Patartina patikrinti laikrodžio technines charakteristikas arba vadovą, kad sužinotumėte, ar jūsų laikrodis turi automatinio laikrodžio persukimo funkciją.