Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pradžia / Sveikata / Veluoja mėnesinės, ar verta sunerimti?
led veidrodziai

Veluoja mėnesinės, ar verta sunerimti?

Atsiradus menstruacijoms gali būti, kad jos kelis metus bus nereguliarios. Tai yra normalu, todėl nereikia stebėtis, jei po pirmųjų mėnesinių kitas kraujavimas gali prasidėti tik po 3-6 mėnesių. Be to, vieną mėnesį menstruacijos gali trukti kelias dienas ir būti labai gausios, o kitą – savaitę ir su lengvesniu kraujavimu.

Kas lemia nereguliarias menstruacijas?

Nereguliarios menstruacijos gali būti normalios jaunoms mergaitėms, tačiau kai jos tęsiasi ilgiau nei rekomenduojama, verta susirūpinti. Kaip žinoti, ar tavo mėnesinės nereguliarios? Jei vienas menstruacinis ciklas (laikas nuo pirmos menstruacijų dienos iki kitų menstruacijų pradžios) trunka 22 dienas, o kitas – 45 dienas, tai jau nereguliarios menstruacijos. Tačiau pirmuosius kelis metus ar net ilgiau tai tikrai normalu. Paprastai mėnesinių ciklas susireguliuoja iki maždaug 23 m. Jei išlieka nereguliarios, nuo 25 m. rekomenduojama kreiptis į gydytojus ir ieškoti priežasčių.

Kitas būdas nustatyti, ar mėnesinės yra nereguliarios, yra stebėti jų dažnumą. Pavyzdžiui, mokslininkė, vaisingumo konsultantė Ieva Miceikaitė iš vaisingumosaknys.lt nurodo, kad ciklas laikomas nereguliariu, jei per metus įvyksta mažiau nei 9 menstruacijos. Tad jei per metus sulauki 9-12 menstruacijų, vadinasi, ciklas reguliarus.

Kaip stebėti savo ciklą?

Rekomenduojama žymėti savo ciklą kalendoriuje arba naudoti specialias programėles (pvz., Flow, Clue ir kt.), kad galėtum matyti, kiek trunka tavo menstruacinis ciklas. Prasidėjus menstruacijoms, pasižymėk pradžios dieną, net jei kraujuoti pradėjo vakare. Užrašyk ir paskutinę menstruacijų dieną. Laikui bėgant matysi, kaip keičiasi tavo ciklas.

Kas yra reguliarios menstruacijos?

Dažniausiai mergaitės sulaukia pirmųjų menstruacijų 12-14 metų. Tačiau nieko tokio, jei tau prasidėjo anksčiau ar vėliau. O ar žinojai, kad pirmosios menstruacijos dar vadinamos menarche?

Vidutiniškai menstruacinis ciklas trunka 28 dienas. Tačiau retai taip būna, kad kiekvieno ciklo trukmė būtų vienoda. Moters kūnas – ne laikrodis, kuris tiksi sekundžių tikslumu. Jei tavo ciklas kiekvieną mėnesį maždaug panašus (plius minus 10 dienų), vadinasi, tavo menstruacijos yra reguliaros.

Kaip nuspėti menstruacijas, jei jos nereguliarios?

Dažniausiai nekreipiame dėmesio į kūno ženklus, tačiau jie gali padėti nuspėti mėnesių pradžią, net jei mėnesinių ciklas yra nereguliarus. Jei tau:

  • Maudžia nugarą ar skauda galvą?
  • Svyruoja nuotaikos – vieną akimirką verki, kitą jau juokiesi, arba širsti ant viso pasaulio?
  • Padidėjo krūtų jautrumas, krūtys papilnėjo?
  • Atrodo, kad tavo kūnas patinęs, pilvas išsipūtęs?
  • Pagausėjo spuogelių?
  • Sutriko miegas?

Gali būti, kad greit sulauksi menstruacijų pradžios, tad būk pasiruošusi. Visada su savimi turėk higieninių paketų – tik ne prikvėpintų. Rinkis kuo natūralesnius ir laidžius orui. Gali net turėti įsidėjusi papildomas kelnaites. Dabar jau galima įsigyti ir specialias menstruacines kelnaites, kurios visiškai apsaugo nuo pratekėjimų. Dėvėdama tokias kelnaites, būk rami, nes netikėtai prasidėjus menstruacijoms kraujas nepratekės ir nesuteps drabužių.

Kodėl gali būti nereguliarių menstruacijų?

Paauglystėje nereguliarios menstruacijos gali būti dėl įvairių priežasčių. Paprastai tai yra normalu, bet kai kuriais atvejais gali reikėti gydytojo patarimo. Čia yra keletas veiksnių, kurie gali turėti įtakos ciklo nereguliarumui:

  • Stresas – jei jautiesi įsitempusi, patiri didelę įtampą gyvenime, gali nesulaukti menstruacijų. Bet įtampai atslūgus, ciklas atsinaujina.
  • Sportas – per didelis fizinis krūvis gali sutrikdyti menstruacijų ciklą.
  • Per mažas/didelis kūno svoris taip pat gali paveikti ciklą. Dėl drastiško kūno masės sumažėjimo mėnesinės gali visai išnykti.
  • Hormonų sutrikimai taip pat susiję su nereguliariomis menstruacijomis. Per didelis ar mažas skydliaukės hormonų lygis gali paveikti ciklą. Kai kurioms mergaitėms pasireiškia padidėjęs hormono androgeno lygis, dėl to atsiranda gausesnis plaukuotumas ant veido, smakro, krūtinės ir pilvo bei sutrinka menstruacijų ciklas.
  • Nėštumas – jei turėjai nesaugių lytinių santykių, gali būti, kad esi nėščia. Tokiu atveju, rekomenduojama įsigyti nėštumo testą ir pasitikrinti, ar tau taip nenutiko.

Visgi jei labai nerimauji dėl savo menstruacinio ciklo, pasakyk tėveliams ir apsilankyk pas gydytoją. Prieš vizitą užsirašyk visus rūpimus klausimus, kuriuos galėsi užduoti gydytojui. Gero sveikatos!